LetakAkce CZ

Tipy, jak vyprat záclony, aby byly krásně bílé a čisté

MrOferto
Záclon si můžete všimnout v mnoha domácnostech. Někteří lidé na ně nedají dopustit a jiní je doma nechtějí ani vidět, jelikož jim připadá, že na sobě zachytávají mnoho nečistot. Dá se ale říct, že záclony dotváří útulnou atmosféru a vytváří pocit soukromí. Po čase si na nich ale můžete všimnout toho, že ztrácejí svou bělost a začínají žloutnout. Tomuto jevu se však dá vyvarovat. Podívejte se proto na triky a tipy, jak se starat o záclony a jak je prát, aby byly krásně bílé a čisté.
Tipy, jak vyprat záclony, aby byly krásně bílé a čisté

Co udělat předtím, než dáte záclony vyprat

Jako nejjednodušší řešení mnoha lidem připadá, že je nejlepší záclony vzít a dát je do pračky vyprat. Ještě lepší však je, když je nejprve venku důkladně vyklepete. Jestliže se vám nechce ven, vysajte je vysavačem s kartáčovým nástavcem.

Pokud si na zácloně všimnete, že má fleky, použijte odstraňovač skvrn. Na záclonách před praním zkontrolujte štítky, podívejte se na to, jak se mají prát a také je oddělte od barevných záclon. Než dáte záclony do pračky, napusťte si lavor nebo vanu vlažnou vodou, vypláchněte do ní zbytky šamponů a nechte záclony v této lázni alespoň 8 hodin.

čisté záclony

Jak prát záclony v pračce?

Dejte záclony do pračky a vyberte si vhodný program. Tím by měl být program pro jemné praní. V případě, že přednastavený program nemáte, nastavte nízké otáčky (max. 400 ot./min.) a nízkou teplotu (max. 30 °C). Prací prostředek zvolte pro bílé prádlo a pokud máte ubrousky pro bělení prádla, přihoďte jeden do pračky také.

Při praní záclon se určitě vyhněte používání aviváže. Myslete také na to, že v pračce musí zůstat dostatek prostoru, takže ji nepřeplňujte. Až se záclony doperou, nenechte je čekat na pověšení. Sušte je nejlépe venku na vzduchu nebo je rovnou pověste na okna. Než záclony uschnou, pravidelně větrejte. Ti, kteří by je chtěli usušit v sušičce, by měli vždy zvolit šetrný program s nízkou teplotou.

Lázně pro bílé prádlo

Než dáte záclony vyprat, můžete je dát do roztoku studené vody s octem, sodou nebo práškem do pečiva (cca 5 lžic na 10 litrů vody). Nechte je namočené několik hodin, ideálně přes noc. Další lázní, která pomůže vybělit záclony, je ta s aspirinem. Použijte 2 aspiriny na 1 litr vody a nechte záclony namočené v tomto roztoku několik hodin. Na odmočení záclon lze do vody přidat také šťávu z 1 citronu nebo hrst soli.

Pravidelné praní zajistí skvělé výsledky

Jestliže záclony necháte na garnýži celý rok a poté se divíte, že nejdou důkladně vyprat, bude to nejspíše tím, že jste zanedbali jejich údržbu. Záclony byste měli prát alespoň 2 až 4krát ročně. Myslete na to, že po vyprání je potřeba je ihned pověsit a žehlit je není potřeba.

Dodržováním těchto tipů zajistíte, že vaše záclony budou vždy krásně bílé, čisté a provoněné.

« Jak na jarní úklid šatníku? Zdravé a rychlé svačiny, které zaženou chutě a zasytí »